Google+

marți, 8 mai 2018

Conjugare tradusă verb erschrecken (a (se) înspăimânta)

După cum reise și din titlu, verbul erschrecken are două valențe. Poate fi folosit ca verb tranzitiv (verb a cărui acțiune se resfrânge direct asupra unui obiect) cu sensul de a înspăimânta, sau poate fi folosit ca verb reflexiv (verb insoțit de pronumele reflexiv) cu sensul de a se înspăimânta.
Keine Angst!

Der erste Deutschkurs hat mir erschrocken.
Prima lecție de limba germană m-a înspăimântat. 😅

Ich erschrecke mich viel zu schnell.
Eu mă înspăimânt mult prea repede.

Conjugare erschrecken la Indikativ


Conjugare erschrecken la Ind Präsens 
se traduce prin prezent
ich erschreck(e) (mich) eu (mă) înspăimânt
du erschreckst (dich) tu (te) înspăimânți
er, sie, es erschreckt (sich) el, ea (se) înspăimântă
wir erschrecken (uns) noi (ne) înspăimântăm
ihr erschreckt (euch) voi (vă) înspăimântați
sie, Sie erschrecken (sich) ei, ele (se) înspăimântă


Conjugare erschrecken la Ind Präteritum 
se traduce prin imperfect
ich erschrak eu (mă) înspăimântam
du erschrakst tu (te) înspăimântai
er, sie, es erschrak el, ea (se) înspăimânta
wir erschraken noi (ne) înspăimântam
ihr erschrakt voi (vă) înspăimântați
sie, Sie erschraken ei, ele (se) înspăimântau

Conjugare erschrecken la Ind Perfekt
se traduce prin perfect compus
ich bin erschrocken eu (m-)am înspăimântat
du bist erschrocken tu (te-)ai înspăimântat
er, sie, es ist erschrocken el, ea (s-)a înspăimântat
wir sind erschrocken noi (ne-)am înspăimântat
ihr sied erschrocken voi (v-)ați înspăimântat
sie, Sie sind erschrocken ei, ele (s-)au înspăimântat

Conjugare erschrecken la Ind Plusquamperfekt
se traduce prin mai mult ca perfect
ich war erschrocken eu (mă) înspăimântasem
du warst erschrocken tu (te) înspăimântaseși
er, sie, es war erschrocken el, ea (se) înspăimântase
wir waren erschrocken noi (ne) înspăimântaserăm
ihr wart erschrocken voi (vă) înspăimântaserăți
sie, Sie waren erschrocken ei, ele (se) înspăimântaseră

Conjugare erschrecken la Ind Futur I
se traduce prin viitor
ich werde erschrecken eu (mă) voi înspăimânta
du wirst erschrecken tu (te) vei înspăimânta
er, sie, es wird erschrecken el, ea (se) va înspăimânta
wir werden erschrecken noi (ne) vom înspăimânta
ihr werdet erschrecken voi (vă) veți înspăimânta
sie, Sie werden erschrecken ei, ele (se) vor înspăimânta

Conjugare erschrecken la Ind Futur II
se traduce prin viitor apropiat
ich werde erschrocken sein eu (mă) voi fi înspăimântat
du wirst erschrocken sein tu (te) vei fi înspăimântat
er, sie, es wird erschrocken sein el, ea (se) va fi înspăimântat
wir werden erschrocken sein noi (ne) vom fi înspăimântat
ihr werdet erschrocken sein voi (vă) veți fi înspăimântat
sie, Sie werden erschrocken sein ei, ele (se) vor fi înspăimântat



Conjugare erschrecken la Konjunktiv


Conjugare erschrecken la Konj Präsens
se traduce prin conjunctiv prezent
ich erschrecke eu să (mă) înspăimânt
du erschreckest tu să (te) înspăimânți
er, sie, es erschrecke el, ea să (se) înspăimânte
wir erschrecken noi să (ne) înspăimântăm
ihr erschrecket voi să (vă) înspăimântați
sie, Sie erschrecken ei, ele să (se) înspăimânte

Conjugare erschrecken la Konj Präteritum
se traduce prin conditional optativ prezent
ich erschräke eu (m-)aș înspăimânta
du erschräkest tu (te-)ai înspăimânta
er, sie, es erschräke el, ea (s-)ar înspăimânta
wir erschräken noi (ne-)am înspăimânta
ihr erschräket voi (v-)ați înspăimânta
sie, Sie erschräken ei, ele (s-)ar înspăimânta

Conjugare erschrecken la Konj Perfekt
se traduce prin conjunctiv perfect
ich sei erschrocken eu să (mă) fi înspăimântat
du seiest erschrocken tu să (te) fi înspăimântat
er, sie, es sei erschrocken el, ea să (se) fi înspăimântat
wir seien erschrocken noi să (ne) fi înspăimântat
ihr seiet erschrocken voi să (vă) fi înspăimântat
sie, Sie seien erschrocken ei, ele să (se) fi înspăimântat

Conjugare erschrecken la Konj Plusquamperfekt
se traduce prin conditional optativ perfect
ich wäre erschrocken eu (m-)aș fi înspăimântat
du wärest erschrocken tu (te-)ai fi înspăimântat
er, sie, es wäre erschrocken el, ea (s-)ar fi înspăimântat
wir wären erschrocken noi (ne-)am fi înspăimântat
ihr wäret erschrocken voi (v-)ați fi înspăimântat
sie, Sie wären erschrocken ei, ele (s-)ar fi înspăimântat

Conjugare erschrecken la Konj Futur I
se traduce prin viitor
ich werde erschrecken eu (mă) voi înspăimânta
du werdest erschrecken tu (te) vei înspăimânta
er, sie, es werde erschrecken el, ea (se) va înspăimânta
wir werden erschrecken noi (ne) vom înspăimânta
ihr werdet erschrecken voi (vă) veți înspăimânta
sie, Sie werden erschrecken ei, ele (se) vor înspăimânta

Conjugare erschrecken la Konj Futur II
se traduce prin viitor anterior
ich werde erschrocken sein eu (mă) voi fi înspăimântat
du werdest erschrocken sein tu (te) vei fi înspăimântat
er, sie, es werde erschrocken sein el, ea (se) va fi înspăimântat
wir werden erschrocken sein noi (ne) vom fi înspăimântat
ihr werdet erschrocken sein voi (vă) veți fi înspăimântat
sie, Sie werden erschrocken sein ei, ele (se) vor fi înspăimântat



Forma perifrastica erschrecken - Conditionalul


Conjugare erschrecken la Conditional Prezent
se traduce prin conditional prezent
ich würde erschrecken eu (m-)aș înspăimânta
du würdest erschrecken tu (te-)ai înspăimânta
er, sie, es würde erschrecken el, ea (s-)ar înspăimânta
wir würden erschrecken noi (ne-)am înspăimânta
ihr würdet erschrecken voi (v-)ați înspăimânta
sie, Sie würden erschrecken ei, ele (s-)ar înspăimânta

Conjugare erschrecken la Conditional Perfect
se traduce prin conditional perfect
ich würde erschrocken sein eu (m-)aș fi înspăimântat
du würdest erschrocken sein tu (te-)ai fi înspăimântat
er, sie, es würde erschrocken sein el, ea (s-)ar fi înspăimântat
wir würden erschrocken sein noi (ne-)am fi înspăimântat
ihr würdet erschrocken sein voi (v-)ați fi înspăimântat
sie, Sie würden erschrocken sein ei, ele (s-)ar fi înspăimântat

Imperativ
erschrick (du)
erschreckt (ihr)

Infinitiv I
erschrecken
zu erschrecken

Infinitiv II
erschrocken sein
erschrocken zu sein

Participiu I
erschreckend

Participiu II
erschrocken


erschrecken - erschrickt - erschrak - ist erschrocken


Abonează-te la newsletter-ul Germana Online

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Ai gasit informatiile cautate in acest articol? Ai dori sa mai adaugam ceva?