Google+

vineri, 4 mai 2018

Conjugare tradusă verb geben (a da)

Verbul geben reprezintă un alt verb din limba germană folosit foarte des în vorbirea curentă. Acesta este tradus în limba română prin verbul a da. Acesta se poate traduce, în funcție de context, și prin a oferi, a organiza (o petrecere), a pune la dispoziție, a atribui, a încredința, a dărui, a schimba, a plăti șamd.
Așa cum știți deja, conjugarea pe învățgermanaonline, este însoțită și de traducerea în limba română, pentru a putea fi mai ușor de urmărit și înțeles acest verb. Geben este un verb neregulat, a se vedea conjugarea, iar multe din formele de mai jos nu vă vor folosi niciodată 😊. Dar este bine să aveți o idee despre cum și-n ce fel.

Iată și câteva exemple ușoare cu acest geben (exemple extrase din context).

Beispielen

Jemandem zur Begrüßung die Hand geben.
geben - gibt - gab - hat gegeben
A da mâna cu cineva în semn de salut.
Sich zur Versöhnung die Hand geben.

A-și da mâna în semn de împăcare.
Wenn man ihm den Kleinen finger gibt, will er gleich die ganze Hand.
Îi dai un deget și-ți ia toată mâna.
Jemandem eine Chance geben.
A da cuiva o șansă.
Jemandem einen Kredit geben.
A da cuiva un credit.
Eine Vorstellung geben.
A da un spectacol.
Etwas in Pacht geben.
A da ceva în arendă.
Etwas zurückgeben.
A da ceva înapoi.
Jemandem etwas als Anteil geben.

A da cuiva partea lui.
Jemandem einen Befehl geben.
A da cuiva un ordin.
Sein Kind in die Lehre geben.
A-și da copilul la învățătură.
Das Auto zur Reparatur geben.
A da mașina la reparat.
Er hat ein Buch für ein Taschenmesser gegeben.
A dat o carte pe un briceag.

Conjugare geben la Indikativ


Conjugare la Ind Präsens 
se traduce prin prezent
ich geb(e) eu dau
du gibst tu dai
er, sie, es gibt el, ea da
wir geben noi dam
ihr gebt voi dați
sie, Sie geben ei, ele dau

Conjugare la Ind Präteritum 
se traduce prin imperfect
ich gab eu dădeam
du gabst tu dădeai
er, sie, es gab el, ea dădea
wir gaben noi dădeam
ihr gabt voi dădeați
sie, Sie gaben ei, ele dădeau

Conjugare la Ind Perfekt
se traduce prin perfect compus
ich habe gegeben eu am dat
du hast gegeben tu ai dat
er, sie, es hat gegeben el, ea a dat
wir haben gegeben noi am dat
ihr habt gegeben voi ați dat
sie, Sie haben gegeben ei, ele au dat

Conjugare la Ind Plusquamperfekt
se traduce prin mai mult ca perfect
ich hatte gegeben eu dădusem
du hattest gegeben tu dăduseși
er, sie, es hatte gegeben el, ea dăduse
wir hatten gegeben noi dăduserăm
ihr hattet gegeben voi dăduserăți
sie, Sie hatten gegeben ei, ele dăduseră

Conjugare la Ind Futur I
se traduce prin viitor
ich werde geben eu voi da
du wirst geben tu vei da
er, sie, es wird geben el, ea va da
wir werden geben noi vom da
ihr werdet geben voi veți da
sie, Sie werden geben ei, ele vor da

Conjugare la Ind Futur II
se traduce prin viitor apropiat
ich werde gegeben haben eu voi fi dat
du wirst gegeben haben tu vei fi dat
er, sie, es wird gegeben haben el, ea va fi dat
wir werden gegeben haben noi vom fi dat
ihr werdet gegeben haben voi veți fi dat
sie, Sie werden gegeben haben ei, ele vor fi dat



Conjugare geben la Konjunktiv


Conjugare la Konj Präsens
se traduce prin conjunctiv prezent
ich gebe eu să dau
du gebest tu să dai
er, sie, es gebe el, ea să dea
wir geben noi să dăm
ihr gebet voi să dați
sie, Sie geben ei, ele să dea

Conjugare la Konj Präteritum
se traduce prin conditional optativ prezent
ich gäbe eu aș da
du gäbest tu ai da
er, sie, es gäbe el, ea ar da
wir gäben noi am da
ihr gäbet voi ați da
sie, Sie gäben ei, ele au da

Conjugare la Konj Perfekt
se traduce prin conjunctiv perfect
ich habe gegeben eu să fi dat
du habest gegeben tu să fi dat
er, sie, es habe gegeben el, ea să fi dat
wir haben gegeben noi să fi dat
ihr habet gegeben voi să fi dat
sie, Sie haben gegeben ei, ele să fi dat

Conjugare la Konj Plusquamperfekt
se traduce prin conditional optativ perfect
ich hätte gegeben eu aș fi dat
du hättest gegeben tu ai fi dat
er, sie, es hätte gegeben el, ea ar fi dat
wir hätten gegeben noi am fi dat
ihr hättet gegeben voi ați fi dat
sie, Sie hätten gegeben ei, ele ar fi dat

Conjugare la Konj Futur I
se traduce prin viitor
ich werde geben eu voi da
du werdest geben tu vei da
er, sie, es werde geben el, ea va da
wir werden geben noi vom da
ihr werdet geben voi veți da
sie, Sie werden geben ei, ele vor da

Conjugare la Konj Futur II
se traduce prin viitor anterior
ich werde gegeben haben eu voi fi dat
du werdest gegeben haben tu vei fi dat
er, sie, es werde gegeben haben el, ea va fi dat
wir werden gegeben haben noi vom fi dat
ihr werdet gegeben haben voi veți fi dat
sie, Sie werden gegeben haben ei, ele vor fi dat



Forma perifrastică geben - Condiționalul


Conjugare la Condițional Prezent
se traduce prin conditional prezent
ich würde geben eu aș da
du würdest geben tu ai da
er, sie, es würde geben el, ea ar da
wir würden geben noi am da
ihr würdet geben voi ați da
sie, Sie würden geben ei, ele ar da

Conjugare la Condițional Perfect
se traduce prin conditional perfect
ich würde gegeben haben eu aș fi dat
du würdest gegeben haben tu ai fi dat
er, sie, es würde gegeben haben el, ea ar fi dat
wir würden gegeben haben noi am fi dat
ihr würdet gegeben haben voi ați fi dat
sie, Sie würden gegeben haben ei, ele ar fi dat

Imperativ 👉
gib (du)
gebt (ihr)

Infinitiv I
geben
zu geben

Infinitiv II
gegeben haben
gegeben zu haben

Participiu I
gebend

Participiu II
gegeben

geben - gibt - gab - hat gegeben



Abonează-te la newsletter-ul Germana Online

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Ai gasit informatiile cautate in acest articol? Ai dori sa mai adaugam ceva?