Google+

marți, 6 februarie 2018

Conjugare tradusă verb biegen (a îndoi)

Mai jos regăsiți conjugarea tradusă a verbului biegen - a îndoi însoțită de câteva exemple.


Einen Draht biegen.
A îndoi o sârmă.
Ein Blech biegen.
A îndoi o tablă.
Das Blech hat sich gebogen.
Tabla s-a îndoit.
Die Bäume biegen sich im Wind.
Pomii se îndoaie de vânt.
Die Zweige biegen sich unter der Last des Schnees.
Crengile se îndoaie sub povara zăpezii.



Conjugare biegen la Indikativ


Conjugare biegen la Präsens
se traduce prin prezent
ich bieg(e) eu îndoi
du biegst tu îndoi
er, sie, es biegt el, ea îndoaie
wir biegen noi îndoim
ihr biegt voi îndoiți
sie, Sie biegen ei, ele îndoaie
Conjugare biegen la Präteritum
se traduce prin imperfect
ich bog eu îndoiam
du bogst tu îndoiai
er, sie, es bog el, ea îndoia
wir bogen noi îndoiam
ihr bogt voi îndoiați
sie, Sie bogen ei, ele îndoiau


Conjugare biegen la Perfekt
se traduce prin perfect compus
ich habe gebogen eu am îndoit
du hast gebogen tu ai îndoit
er, sie, es hat gebogen el, ea a îndoit
wir haben gebogen noi am îndoit
ihr habt gebogen voi ați îndoit
sie, Sie haben gebogen ei, ele au îndoit
Conjugare biegen la Plusquamperfekt
se traduce prin mai mult ca perfect
ich hatte gebogen eu îndoisem
du hattest gebogen tu îndoiseși
er, sie, es hatte gebogen el, ea îndoise
wir hatten gebogen noi îndoiserăm
ihr hattet gebogen voi îndoiserăți
sie, Sie hatten gebogen ei, ele îndoiseră

Conjugare biegen la Futur 1
se traduce prin viitor
ich werde biegen eu voi îndoi
du wirst biegen tu vei îndoi
er, sie, es wird biegen el, ea va îndoi
wir werden biegen noi vom îndoi
ihr werdet biegen voi veți îndoi
sie, Sie werden biegen ei, ele vor îndoi
Conjugare biegen la Futur 2
se traduce prin viitor apropiat
ich werde gebogen haben eu voi fi îndoit
du wirst gebogen haben tu vei fi îndoit
er, sie, es wird gebogen haben el, ea va fi îndoi
wir werden gebogen haben noi vom fi îndoit
ihr werdet gebogen haben voi veți fi îndoit
sie, Sie werden gebogen haben ei, ele vor fi îndoit


Conjugare biegen la Konjunktiv


Conjugare biegen la Präsens
se traduce prin conjunctiv prezent
ich biege eu să îndoi
du biegest tu să îndoi
er, sie, es biege el, ea să îndoaie
wir biegen noi să îndoim
ihr bieget voi să îndoiți
sie, Sie biegen ei, ele să îndoaie
Conjugare biegen la Präteritum
se traduce prin conditional optativ prezent
ich böge eu aș îndoîndoi
du bögest tu ai 
er, sie, es böge el, ea ar îndoi
wir bögen noi am îndoi
ihr böget voi ati îndoi
sie, Sie bögen ei, ele ar îndoi

Conjugare biegen la Perfekt
se traduce prin conjunctiv perfect
ich habe gebogen eu să fi îndoit
du habest gebogen tu să fi îndoit
er, sie, es habe gebogen el, ea să fi îndoit
wir haben gebogen noi să fi îndoit
ihr habet gebogen voi să fi îndoit
sie, Sie haben gebogen ei, ele să fi îndoit
Conjugare biegen la Plusquamperfekt
se traduce prin conditional optativ perfect
ich hätte gebogen eu aș fi îndoit
du hättest gebogen tu ai fi îndoit
er, sie, es hätte gebogen el, ea ar fi îndoit
wir hätten gebogen noi am fi îndoit
ihr hättet gebogen voi ați fi îndoit
sie, Sie hätten gebogen ei, ele ar fi îndoit

Conjugare biegen la Viitor I
se traduce prin viitor
ich werde biegen eu voi îndoi
du werdest biegen tu vei îndoi
er, sie, es werde biegen el, ea va îndoi
wir werden biegen noi vom îndoi
ihr werdet biegen voi veti îndoi
sie, Sie werden biegen ei, ele vor îndoi
Conjugare biegen la Viitor II
se traduce prin viitor anterior
ich werde gebogen haben eu voi fi îndoit
du werdest gebogen haben tu vei fi îndoit
er, sie, es werde gebogen haben el, ea va fi îndoit
wir werden gebogen haben noi vom fi îndoit
ihr werdet gebogen haben voi veti fi îndoit
sie, Sie werden gebogen haben ei, ele vor fi îndoit

Forma perifrastica - Conditionalul


Conjugare biegen Conditional Prezent
se traduce prin conditional prezent
ich würde biegen eu aș îndoi
du würdest biegen tu ai îndoi
er, sie, es würde biegen el, ea ar îndoi
wir würden biegen noi am îndoi
ihr würdet biegen voi ați îndoi
sie, Sie würden biegen ei, ele ar îndoi
Conjugare biegen la Conditional Perfect
se traduce prin conditional perfect
ich würde gebogen eu aș fi îndoit
du würdest gebogen tu ai fi îndoit
er, sie, es würde gebogen el, ea ar fi îndoit
wir würden gebogen noi am fi îndoit
ihr würdet gebogen voi ați fi îndoit
sie, Sie würden gebogen ei, ele ar fi îndoit

Imperativ
du bieg(e)
wir biegen
ihr biegt
Sie biegen

Infinitiv I
biegen
zu biegen

Infinitiv II
gebogen sein
gebogen zu sein

Partizip I
biegend

Partizip II
gebogen



Abonează-te la newsletter-ul Germana Online

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Ai gasit informatiile cautate in acest articol? Ai dori sa mai adaugam ceva?